تبلیغات
اهل بیت علیهم السلام - نظریه تثلیث مسیحیان
تاریخ : دوشنبه 9 بهمن 1391 | 05:59 ب.ظ | نویسنده : رضا یزدی

بسم اللهّ  الرّحمن الرّحیم

الحمدللهّ  ربِّ العالمین و صلَّ اللّه  علی محمَّد و آله الطاهرین

 

 

به عقیده مسیحیان خداوند در عین یكتایی ، سه‌تا است ، و در عین اینكه سه‌تا است ، واحد است . آنها می‌گویند : این یك امر تعبدی است و به تجربه و آزمایش در نمی‌آید .

اشكال : این كه بگوییم این عقیده از طرف خداوند در انجیل آمده است ، درست نیست ، زیرا كتاب‌های انجیل كتاب‌های آسمانی نیستند ، بلكه از شیوه نگارش آنها فهمیده می شود كه این كتابها پس از حضرت عیسی (ع) نوشته شده است . شاهد آن هم این است كه در آخر كتاب‌های انجیل ، از چگونگی به دار زدن حضرت عیسی (ع) و دفن شدن ایشان و عروج او به آسمان خبر داده شده است . علاوه بر آن ، این عقیده دچار تناقض صریح است ، زیرا از یك طرف می‌گویند ، خداوند متعدد است و از طرف دیگر آن را واحد می‌دانند ، یعنی خداوند هم واحد است و هم واحد نیست .

تذكر : در تاریخ به اثبات رسیده است كه پس از ارتحال پیامبران ، برخی از اطرافیان آنها در اثر تاثیرپذیری از گمراهان ، به انحراف و اعتقاد به عقاید خرافی كشیده می‌شدند . قرآن كریم نیز به انحرافی بودن مسئله تثلیث پس از حضرت مسیح (ع) تصریح می كند . ( آیه 30 و 31 سوره توبه ) :

وَ قَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَ قَالَتِ النَّصرَی الْمَسِیحُ ابْنُ اللَّهِ ذَلِك قَوْلُهُم بِأَفْوَهِهِمْ یُضاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِینَ كفَرُوا مِن قَبْلُ قاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنی یُؤْفَكونَ‏(30) اتخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَ رُهْبانَهُمْ أَرْبَاباً مِّن دُونِ اللَّهِ وَ الْمَسِیحَ ابْنَ مَرْیَمَ وَ مَا أُمِرُوا إِلا لِیَعْبُدُوا إِلَهاً واحِداً لا إِلَهَ إِلا هُوَسُبْحانَهُ عَمَّا یُشرِكونَ‏(31)

یهودیان گفتند : عزیر پسر خدا است ، و نصاری گفتند مسیح پسر خدا است ، این عقیده ایشان است كه به زبان هم جاری می‏كنند ، در عقیده مانند همان كسانی شدند كه قبلا كفر ورزیده بودند ، خدا ایشان را بكشد چگونه افترائات كفار در ایشان اثر می‏گذارد (30) .

بجای خدا احبار و رهبانان خود را و مسیح پسر مریم را پروردگاران خود دانستند ، و حال آنكه دستور نداشتند مگر به اینكه معبودی یكتا بپرستند كه جز او معبودی نیست ، و او از آنچه كه شریك او می‏پندارند منزه است (31) .

 

بنابراین ، اعتقادات ارائه شده توسط حضرت مسیح (ع) از این انحرافات و تحریفات در امان نبوده است .

مسئله تثلیث ، قبل از بعثت حضرت عیسی (ع) در میان مذاهب برهمایی و هندو رایج بوده است .
طبقه بندی: مسیحیت،
برچسب ها: مسیحیت، نقد مسیحیت، كتاب مقدس، تثلیث، انجیل، حضرت مسیح (ع)، عیسی بن مریم، صلیب، سه خدایی،

  • تهران
  • عطسه
  • ضایعات