تبلیغات
اهل بیت علیهم السلام - مثالهای غلط برای اثبات تثلیث
تاریخ : دوشنبه 9 بهمن 1391 | 06:34 ب.ظ | نویسنده : رضا یزدی

بسم اللهّ  الرّحمن الرّحیم

الحمدللهّ  ربِّ العالمین و صلَّ اللّه  علی محمَّد و آله الطاهرین

 


وقتی با مسیحیان در مورد امکان تثلیث بحث می کنی مثالهای را برای امکان تثلیث می زنند که کاملا با تثلیث نا سازگار است و برای اینکه تثلیث را توضیح دهند و آن را قابل درک بسازند, دست به ارائه توضیحات, یا بهتر است بگوییم, تمثیل‌ها می‌زنند. ذیلاً چند مورد از این تمثیل‌های غلط را مورد اشاره قرار می‌دهیم:

تمثیل مثلث:

می‌گویند همانطور که مثلث دارای سه ضلع است, اما این سه ضلع مجموعاً یک مثلث واحد را تشکیل می‌دهند, خدا نیز از سه شخص تشکیل شده که با هم یک خدای واحد را بوجود می‌آورند. در وهلة اول, این مثال منطقی به‌نظر می‌رسد, اما با تعریفی که از تثلیث به‌دست داریم ناسازگار است. در مثلث, هر ضلع به‌خودی خود فقط یک "ضلع" است, نه یک مثلث. اما در تثلیث, هر شخص (پدر یا پسر یا روح‌القدس) به‌تنهایی کاملاً ذات الهی دارند و با دو شخص دیگر از نظر ذات الوهی و ابدیت برابرند. ما در واقع, سه مثلث داریم که روی هم یک مثلث را بوجود می‌آورند و این یک راز است.

 

تمثیل مولکول آب:

برخی دیگر نیز می‌گویند که مولکول آب یعنی هاش-دو-اُو, می‌تواند به سه صورت ظاهر شود, به‌صورت آب, به‌صورت بخار, و به‌صورت یخ. اما در هر سه صورت, همان یک مولکول وجود دارد. و می‌گویند خدا نیز طبق صلاح‌دید خود, خود را به‌صورت‌های مختلف نشان می‌دهد. این تمثیل نیز نادرست است, زیرا در اینجا ما یک مولکول واحد داریم که "بر حسب شرایط محیطی" به‌صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود. آب می‌تواند تبدیل به بخار یا یخ شود, یخ و بخار نیز همینطور. اما در تثلیث, پدر هیچگاه به‌صورت پسر ظاهر نمی‌شود, پسر نیز هرگز به‌صورت پدر ظاهر نمی‌شود, و روح‌القدس نیز به همین شکل. این سه شخص هیچگاه تبدیل به یکدیگر نمی‌شوند. درضمن, خدا "بر حسب شرایط" هیچگاه تغییر شکل و صورت نمی‌دهد و سه شخص الوهی در تثلیث همواره هویت ذاتی خود را حفظ می‌کنند.

تمثیل تخم‌مرغ:

بعضی دیگر هم می‌گویند که تثلیث مانند تخم‌مرغ است. با اینکه تخم‌مرغ از زرده و سفیده و پوسته تشکیل شده, اما کما کان یک تخم‌مرغ است. و می‌گویند که تثلیث هم به همین صورت است. این تمثیل نیز بسیار نادرست است. در تخم‌مرغ, زرده تخم‌مرغ نیست, سفیده و پوسته هم تخم‌مرغ نیستند. اما در تثلیث, هر یک از سه شخص, به‌تنهایی کاملاً خدا است. در واقع ما سه تخم‌مرغ داریم که به‌گونه‌ای که برای بشر رازگونه است, یک تخم‌مرغ واحد را تشکیل می‌دهند.


تمثیل مردی که نقش‌های مختلف دارد:

عده‌ای نیز می‌گویند مثلاً نادر برای فرزند خود پدر است و برای پدر خود پسر است و برای همسر خود, شوهر, و او در "شرایط مختلف" نقش‌های مختلفی ایفا می‌کند. لذا سه شخص تثلیث نیز همینطور هستند. این کاملاً اشتباه است. نادر یک شخص واحد است که برای افراد مختلف فقط "نقش‌های" مختلف و روابط متفاوت دارد. در حالیکه در تثلیث ما واقعاً سه شخص داریم. این سه شخص هر یک نقش خاص خود را دارند. خدا در شرایط متفاوت نقش‌های متفاوت ایفا نمی‌کند. خدای واحد از سه شخص الوهی تشکیل شده که هر یک نقش خاص خود را دارند.


البته برای کسی که مقدار کمی فکر کند به اشکالات این مثالها و مثالهای دیگری از این قبیل که می زنند پی خواهد برد.طبقه بندی: مسیحیت،
برچسب ها: نقادی کتاب مقدس، الوهیت حضرت عیسی(ع)، تثلیث، تحولات در مسیحیت، کتاب مقدس، مثال، اشکالات مسیحیت، سه خدایی،

  • تهران
  • عطسه
  • ضایعات