تبلیغات
اهل بیت علیهم السلام - فلسفه اسلامی یا افكار كفار !!
تاریخ : چهارشنبه 2 اسفند 1391 | 03:13 ب.ظ | نویسنده : رضا یزدی

بسم اللهّ  الرّحمن الرّحیم

الحمدللهّ  ربِّ العالمین و صلَّ اللّه  علی محمَّد و آله الطاهرین


قال مولانا الحسن العسكری صلواتالله علیه لأبی هاشم الجعفری فی روایة شریفة : علماؤهم شرار خلقالله على وجه الأرض ، لأنهم یمیلون إلى الفلسفة و التصوّف ...


امام حسن عسکری علیه السلام می‌فرماید : [زمانی بر مردم خواهد آمد كه] علمایشان شرورترین خلق خدا بر روی زمین هستند ، برای اینكه آنها به فلسفه و تصوف متمایل می‌شوند !!!


مستدرك سفینه ج 8 ص 299

حدیقة الشیعه مقدس اردبیلی ص 628

تاریخ تصوف و فلسفه ص 83
دانلود كلیپ حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی دامت بركاته درباره فلسفه


دین اول و آخرش این است كه خداوند متعال برای مردم پیامبران و ائمه طاهرین علیهم السلام را حجج خود نصب كرده و با آیات ، معجزات ، كرامات ، علم ، فصاحت زبان و بلاغت كلام به عنوان هادی فرستاده است. عموم مردم نمی‌دانند فلسفه چیست و فكر می‌كنند فلسفه یعنی تفكر عمیق ؛ تفكر عمیق و تعقل عبادت است .

 

فلسفه چیست ؟

فلسفه علومی به اصطلاح عقلی است كه با ترجمه كتب كفار و ملاحده یونان به زبان عربی ، در بین مردم منتشر شد .

در زمان بنی عباس ، هارون و مامون عباسی در بغداد دارالحكمة تاسیس كردند . دارالحكمة كارش ترجمه متون یونانی و كتب كفار یونان به زبان عربی بود كه این افكار ترجمه و بین مسلمین منتشر شود به نام علم و به نام حكمت چون دست فقهای درباری و راویان درباری مانند : احمد حنبل ، ابن ابی‌شیبه ، عبدالرزاق صنعانی و ... ( مانند ملا عمر ، ابواسحاق حوینی و ... در عصر كنونی) از علوم خالی بود و اینها فقط می‌توانستند تعدادی نادان را دور خود جمع كنند و آنها را وادار به پیروی از خود نمایند ولی عموم مردم نه . برای جلب و جذب مردم كه مبادا به در خانه اهل بیت علیهم السلام بروند ؛ حكومت احتیاج داشت به شئی كه علم ، دانش و حكمت باشد تا مردم را جلب كند تا آنها جذب خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام نشوند . به همین منظور كتب یونانی‌ها را آوردند چون خود دربار و دستگاه غاصب خلافت از علوم فاقد بودند و رفتند چیزهایی را از یونان آوردند . منظور از فلسفه این است نه تفكر عمیق ؛ تفكر عمیق ، فكر كردن و تعقل عبادت است .

 

نقد فلسفه

متون و علومی كه از یونان آورده شد به نام فلسفه اساسش این است كه ما با وحی ، روایات و فرمایشات معصومین ، رسول اكرم و ائمه اطهار علیهم السلام كاری نداریم ما فقط با عقل و فكر خود مثلا : با استدلال ارسطاطالیس و دیگر فلاسفه یونان ، حق و حقیقت را واضح و روشن می‌كنیم . كاملا معلوم است كه این از اساس باطل است . خداوند متعال انبیاء (ع) را برای همین فرستاده است كه ما را دستگیری كنند . ای طرفداران فلسفه و عرفان شما كه از اول می‌گویید : ما با روایت و فرمایشات معصومین علیهم السلام كاری نداریم و با قطع نظر از آنان ، خودمان مستقلا حق و حقیقت را روشن می‌كنیم مگر العیاذبالله رسول خدا (ص) دروغ می‌گفت كه شما با آن كاری ندارید !؟ آیا شما مسلمانید یا كافر !؟ اگر كافرید نگویید فلسفه اسلامی و مرد باشید و خودتان را كافر معرفی كنید . ولی اگر مسلمانید ، برای مسلمان كلام رسول‌خدا (ص) حجت است . آیا برای شما حرف ارسطاطالیس و ملاحده ، كفار و فساق یونان حجت است و فرمایشات رسول‌خدا (ص) ، امیرالمؤمنین و ائمه طاهرین علیهم السلام حجت نیست !؟ آیا درست است كه توحید را از ارسطاطالیس با برهان حركت بگیرید اما متون توحیدیه شیخ صدوق ، بحارالانوار و نهج البلاغه معطل باشد و به آنها توجه نكنید !؟

دوستان عزیز ، در دین هیچ چیز مهمتر از اصول دین نیست . اصول دین 5 ركن دارد كه عبارتند از :

1و2) خداشناسی كه شامل 2 ركن توحید و عدل است .

3و4) ولی‌شناسی كه شامل 2 ركن پیغمبر شناسی و امام شناسی است .

5) معادشناسی

فلاسفه و صوفیه كه معروف به عرفا شده‌اند كه اینها عارف نیستند بلكه جاهل و گمراه هستند ؛ همه این اركان پنجگانه را از غیر قرآن خدا و از غیر سنت اهل بیت علیهم السلام می‌گیرند . نادانهایی كه حتی نمی‌فهمند فلاسفه چه گفته‌اند ، می‌گویند حكمت و دانش گمشده مؤمن است از هر جا بیابد ... ، آیا درست است كه شما اصول دینتان را از كفار و ملاحده یونان بگیرید !؟ پس كجایش را از خدا و پیغمبر (ص) می‌گیرید !؟ این كه علم ریاضی و طب نیست ؛ مثلا : من می‌خواهم طبیب شوم . اگر این را از هندی ، آمریكایی ، یهودی ، كافر و ... یاد بگیرم هیچ اشكالی ندارد ولی این درست نیست كه 5 ركن اصول دین را از غیر خدا و معصمومین علیهم السلام اتباع كنم . آیا درست است كه شما 5 ركن اصول دین را از ابوبكر بن عربی منكر و دشمن اهل بیت علیهم السلام یاد بگیرید !؟ آیا شما شیعه هستید !؟ مثلا اگر منِ شیعه ، عمدا وضوی خود را از ابوحنیفه یاد بگیرم یا تیمم خود را از احمد حنبل یاد بگیرم و یا برای اوقات نمازم به صحیح بخاری عمل كنم ، من منحرف و فاسقم . حالا بگویید كه آیا فروع دین مهم تر است یا اصول دین !؟ آیا درست است كه شما در 5 ركن اصول دین اتباع از غیر معصوم و ملاحده یونان كنید !؟ آیا این درست است كه شما اتباع از ابوبكر بن عربی منكر و دشمن اهل بیت علیهم السلام كنید و بعد بگویید حكمت گمشده مؤمن است ... !؟ اگر انسان در یكی از فروعات دین از غیر معصومین علیهم السلام اتباع كند گمراه است . آیا درست است كه كتب شما در 5 ركن اصول دین ، پر از اقوال ملاصدرا باشد و سخنی از فرمایشات ائمه معصومین نباشد !؟ حال اینكه جاهایی كه ملاصدرا به حدیث و روایت استناد می‌كند اینطور نیست كه اصل استدلال او مبتنی بر روایت باشد . او اصل استدلال و مبانی خود را كه همان مبانی گرفته شده از صوفیه و ملاحده یونان و یا شیخ اشراق سهره‌وردی است را اول محكم می‌كند و می‌پروراند و به جا می‌نشاند بعد برای تایید آن می‌گوید همین حرف را امام صادق (ع) هم گفته‌اند . در كتب او و در استدلال او نگویید كه روایت هم ذكر شده است . او كه اینطور نیست كه از روایت مبنای خود را استنباط و استخراج كند بلكه او مبنای خود را بر روایت می‌چسباند و تحمیل می‌كند . فرق این دو از زمین تا آسمان است . او برای اینكه عوام شیعه نگویند كه او شیعه نیست اینكار را می‌كند. لذا دوستان من ، اگر توحیدی كه امیرالمؤمنین (ع) در خطبه‌های نهج‌البلاغه و یا امام صادق و ائمه اطهار علیهم السلام بیان فرموده‌اند نقصانی دارد بیاییم همگی این دین را رها كنیم . نباید شیعه باشید . اگر نقصانی دارد ، كوتاهی كرده‌اند بیان نكرده‌اند . اگر مثلا : در اثبات خدا ، در بیان صفات خداوند متعال ، در صفات سلبیه و در صفات ایجابیه ، اهل بیت علیهم السلام تقصیر و كوتاهی كرده‌اند و بیانی نفرموده‌اند پس برویم همگی دین خود را عوض كنیم . این دین به درد نمی‌خورد چون خدا را معرفی نكرده‌اند و اساس آن كه توحید است خراب است . اگر كلام اهل بیت علیهم السلام در ولی شناسی نقصان دارد و ایشان كوتاهی كرده‌اند و همچنین در معاد شناسی نقصان دارد ، این اصول از بیخ خراب است و چه فایده از این مذهب . ما شیعه و پیرو اهل بیت علیهم السلام هستیم . اگر فلاسفه یونان كافی بود پس چرا خداوند متعال پیغمبر و دوازده امام علیهم السلام را  فرستاد !؟ می‌گفت فلاسفه یونان گفته‌اند و بروید از آنها یاد بگیرید .

 

والسلام علی من اتبع الهدی

پیشنهاد می‌کنم فایل صوتی زیر را هم دانلود بفرمایید

طبقه بندی: توحید شیعه، فلسفه (حكمت) و تصوف (عرفان)،
برچسب ها: فلسفه، حكمت، فلسفه اسلامی، تصوف، عرفان، صوفیگری، كفار، كفار یونان، فساق یونان، ملاحده یونان، ملحد، یونان، ارسطاطالیس، اصول دین،

  • تهران
  • عطسه
  • ضایعات