تبلیغات
اهل بیت علیهم السلام - نقد یهودیت : تورات و نقد اسپینوزا
تاریخ : دوشنبه 6 خرداد 1392 | 05:22 ب.ظ | نویسنده : رضا یزدی

بسم اللهّ  الرّحمن الرّحیم

الحمدللهّ  ربِّ العالمین و صلَّ اللّه  علی محمَّد و آله الطاهرین


سلام خدمت سروران گرامی. امروز می‌خواهیم به نقد کتاب تورات بپردازیم. امیدوارم دوستان یهودی و مسیحی که این نقد را می‌خوانند با دیدی باز و متفکرانه آن را بخوانند.

 تورات کتاب مقدس یهودیان و همچنین مسیحیان است و از پنج سفر تشکیل شده است. یهودیان و مسیحیان می‌گویند کتاب مقدسشان هرگز تحریف نشده است ، ولی ما با اشاره به نص صریح کتاب مقدسشان به آنها نشان می‌دهیم که سخنشان غلط است. این نقد حاصل تحقیق ابراهیم بن عزرا و باروخ اسپینوزا است :

1. یکی از مسلمات تورات و کتاب مقدس این است که حضرت موسی(ع) از رود اردن عبور نکرد و در همین سوی رود در گذشت (سفر تثنیه ۲:۳۱و1 همچنین نگاه کنید به یوشع  ۱ :۱ و ۲) :

" و موسی‌ رفته‌، این‌ سخنان‌ را به‌ تمامی اسرائیل‌ بیان کرد و به‌ ایشان‌ گفت ‌: « من‌ امروز صد و بیست‌ ساله‌ هستم‌ و دیگر طاقت‌ خروج‌ و دخول‌ ندارم‌، و  خداوند  به‌ من‌ گفته‌ است‌ كه‌ از این‌ اردن‌ عبور نخواهی‌ كرد » " (سفر تثنیه31: 2و1)

حال وقتی ما در تورات متنی را بیابیم (تثنیه ۱:۱) که بگوید این سخنانی است که موسی در آن طرف رود اردن گفته باید گفت نویسندۀ این متن از رود اردن گذشته تا بگوید در آن طرف رود و گرنه معنی ندارد حضرت موسایی که از رود اردن نگذشته باشد در آنطرف رود سخن بگوید :

" این‌ است‌ سخنانی‌ كه‌ موسی‌ به‌ آن طرف اردنّ، در بیابان‌ عَرَبه‌ مقابل‌ سوف‌، در میان‌ فاران‌ و توفَل‌ و لابان‌ و حَضیروت‌ و دی‌ذَهَب‌ با تمامی‌ اسرائیل گفت " (سفر تثنیه 1:1)

 2. نویسنده تورات حتی باید با زمانی بسیار بعد از حضرت موسی(ع) زیسته باشد تا بتواند او را با پیامبران بنی اسرائیل مقایسه کند :

" و پیامبری‌ مثـل‌ موسی‌ تا بحـال‌ در اسرائیل برنخاسته است‌ كه خداوند  او را روبرو شناخته‌ باشد " (سفر تثنیه 34: 10)

حال آنکه می‌دانیم حضرت موسی(ع) از اولین پیامبران بنی‌اسرائیل بوده و نویسنده این کتاب باید قرن‌ها بعد از حضرت موسی(ع) زیسته باشد تا بتواند چنین مقایسه‌ای را انجام دهد.

3. در تورات وقتی می‌خواهد حضرت موسی(ع) را خطاب کند از ضمیر سوم شخص استفاده می‌کند :

" و موسی‌ این‌ تورات‌ را نوشته‌، آن‌ را به‌ بنی‌لاوی‌ كَهَنه‌ كه‌ تابوت‌ عهد خداوند را بر می‌داشتند و به‌ جمیع‌ مشایخ‌ اسرائیل‌ سپرد. "(سفر تثنیه 31 : 10)

بدین ترتیب این کلمات را نمی‌توان به حضرت موسی(ع) نسبت داد و باید از نویسنده دیگری باشد، چرا که اگر این سخنان از خود حضرت موسی(ع) بود باید می‌فرمود "و من این تورات را ..." نه اینکه به این شکل با ضمیر سوم شخص از خود یاد کند.

مشابه این نوع سخن گفتن در بخشهای دیگر تورات : خروج ۹:۳۳، خروج ۱۱:۳۳، اعداد ۳:۱۲، اعداد ۱۴:۳۱، تثنیه ۱:۳۳، تثنیه ۶:۳۴، لاویان ۱:۱۲ و خروج ۹:۱۱

4.  ما می‌دانیم که هیچ وقت مؤلف یک کتاب داستان مرگ خود و حوادث بعد از فوتش را با ذکر جزئیات در کتاب خود ذکر کند اما خلاف این مطلب را در اینجا می‌یابیم :

" و موسی‌ چون‌ وفات‌ یافت‌، صد و بیست‌ سال‌ داشت‌، و نه‌ چشمش‌ تار، و نه‌ قوتش‌ كم‌ شده بود و بنی‌اسرائیل‌ برای‌ موسی‌ در عربات‌ موآب‌ سی‌ روز ماتم‌ گرفتند. پس‌ روزهای‌ ماتم‌ و نوحه‌گری‌ برای‌ موسی‌ سپری‌ گشت . و یوشع‌ بن‌نون‌ از روح‌ حكمت‌ مملو بود، چون كه‌ موسی‌ دستهای‌ خود را بر او نهاده‌ بود. و بنی‌اسرائیل‌ او را اطاعت‌ نمودند، و برحسب‌ آنچه‌  خداوند به‌ موسی‌ امر فرموده‌ بود، عمل‌ كردند. "(سفر تثنیه 34: 9-7)

 شاید برخی بگویند این سخنان جنبه پیشگویی داشته است ولی با کمی دقت می‌بینیم که افعال جمله ماضی هستند و گوینده این جملات اگر می‌خواست پیشگویی کند از فعل مستقبل استفاده می‌کرد و نه ماضی. گوینده دارد از این ماجرا گزارشی می‌دهد و لازم است که خود آنجا بوده و شاهد باشد.

5. در کتاب مقدس آمده که تمام کتاب حضرت موسی(ع) را بر دیوار مذبح (سنگ) می‌نوشتند :

" چنانكه‌ موسی‌، بنده‌ خداوند ، بنی‌اسرائیل‌ را امر فرموده‌ بود، به‌ طوری‌ كه‌ در كتاب‌ تورات موسی‌ مكتوب‌ است‌، یعنی‌ مذبحی‌ از سنگهای‌ نا تراشیده‌ كه‌ كسی‌ بر آنها آلات‌ آهنین‌ بلند نكرده‌ بود و بر آن‌ قربانی‌های‌ سلامتی‌ برای خداوند گذرانیدند و ذبایح‌ سلامتی‌ ذبح‌ كردند "(صحیفه یوشع ۳۲:۸)

 اگر به حجم تورات فعلی بنگریم که مشتمل بر ۲۶۰ صفحه و تقریبا ۱۳۰۰۰۰ کلمه می‌باشد بعید می‌نماید که این تورات را با این حجم بتوان بر ۱۲ سنگ نوشت.

خب آقایان و خانم‌های یهودی و همچنین مسیحی؛ از این آیات چیزی جز اینکه بخشهایی از تورات هست که توسط حضرت موسی(ع) نوشته نشده است و همچنین حجم تورات اولیه با تورات فعلی خیلی فرق داشته و خیلی کمتر بوده است به دست نمی‌آید. پس بدون شک تورات تحریف شده است.
طبقه بندی: مسیحیت، یهودیت،
برچسب ها: یهودیت، صهیونیست، صهیونیسم، نقد یهودیت، تورات، تحریف تورات، نقد اسپینوزا، دین تحریف شده، تحریف، تناقض در تورات،

  • تهران
  • عطسه
  • ضایعات