تبلیغات
اهل بیت علیهم السلام - توجیهی بر طول عمر امام زمان(عج)
تاریخ : دوشنبه 3 تیر 1392 | 07:44 ق.ظ | نویسنده : رضا یزدی

بسم اللهّ  الرّحمن الرّحیم

الحمدللهّ  ربِّ العالمین و صلَّ اللّه  علی محمَّد و آله الطاهرین

[http://www.aparat.com/v/b1X8x]
تحقیقی در باب عمر طولانی

اینکه کسی عمری طولانی داشته باشد ، چیزی نیست که خلاف عقل باشد. عقل سلیم اگر چیزی را نپذیرد ، بر عدم امکان آن ، برهان عقلی اقامه می‌کند ، پس به منکرین عمر طولانی باید گفت:« هاتُوا بُرْهانَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ صادِقین‏ ــ برهانتان را بیاورید اگر راست مى‌‏گویید. » اینکه چیزی بعید به نظر می‌رسد دلیل بر این نیست که غیر ممکن هم باشد. در همین جهان امروزی ما نیز موجوداتی زندگی می‌کنند که چندین هزار سال عمر کرده‌اند ؛ در حالی که دیگر همنوعان آنها عمرهای کوتاهی دارند. به چند مورد از این موجودات اشاره می شود:

ـ سرو ابرکوه

سرو ابرکوه یکی از میراث‌های طبیعی ایرانی می‌باشد که ثبت ملی شده است. این درخت غول پیکر در قسمت جنوب غربی شهر واقع شده و شهرت و اهمیت تاریخی به شهر ابرکوه داده است. متخصّصین عمر این درخت را چهارهزار سال و یا بیشتر تخمین زده‌اند. این درخت دارای تنه‌ای به قطر حدود 4/5 متر ، شاخه‌هایی به قطر 1/85 متر و ارتفاع 35 متر است.
عمر درخت سرو بطور طبیعی چیزی در حدود 150 سال است. پس عمر چهارهزار ساله این درخت غول پیکر ، بر خلاف روال عادی است. محیط رشد این درخت نیز تفاوتی با درختان اطراف خود ندارد.

ـ سرو منگاباد

سرو منگاباد یکی دیگر از میراث‌های طبیعی ایرانی می‌باشد که ثبت ملی شده است. این درخت کهنسال با عمر ۱۴۰۰ سال و قطر ۱۸۰ سانتیمتر در استان یزد شهرستان مهریز و شهر مهریز قرار دارد.

این سرو در محله منگاباد مهریز واقع در 9 كیلومتری مغرب شاهراه یزد به كرمان واقع است كه هم اكنون به عنوان یكی از آثار دیدنی مهریز مورد بازدید عموم مردم قرار می‌گیرد. ارتفاع این سرو 26 متر و محیط بدنه آن 5 متر می‌باشد.

ـ چنار کرخنگان

کرخنگان از توابع شهرستان خاتم و چنار کرخنگان با شماره ثبت ۱۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این اثر با ۱۵۰۰ سال قدمت ۳۵۰ سانتیمتر قطر دارد . ارتفاع این درخت حدود ۲۰ متر و تنه درخت اصلی شکافته و به پنج قسمت تقسیم شده است و آثاری از سوختگی طبیعی در وسط تنه درخت دیده می‌شود.

مردم منطقه معتقدند که این درخت مقدس می‌باشد و هر صد سال یک بار خود به خود آتش می‌گیرد.

ـ چنار تنگ چنار

تنگ چنار از توابع مهریز در استان یزد، با شماره ثبت 11 قدمتی 1200 ساله دارد این چنار تک پایه 19 متر ارتفاع و 3 متر قطر و 11 شاخه فرعی دارد.رشد این درخت به تازگی کند شده و در قسمت درونی تنه نوعی چوب خوار یا موریانه مشهود است. این درخت از نظر موقعیت جغرافیایی در محاصره دو کوه واقع شده و از دیر باز محل استراحت مردم در ماه‌های گرم سال بوده است. مردم معتقدند که این درخت هر هزار سال یک بار آتش گرفته و دوباره احیاء می‌شود.

 

غیر از این درختان ، درختان تاریخی دیگری نیز در کشورهای دیگر وجود دارند که بعضی از آنها بالغ بر شش هزار سال عمر دارند.

در مكزیك درخت سروی وجود دارد كه عمرش 2000 سال است. در آمریكا درختی به نام مادر جنگل وجود دارد كه درازای آن 300 قدم و قطر ساق آن در نزدیك زمین300  قدم و ضخامت پوست آن 18 انگشت است. در كالیفرنیا درخت كاجی هست به طول300  قدم كه محیط آن 30 قدم می‌باشد و عمرش به 6000 سال می‌رسد. عجیبتر از آن درختی در شهر اورتاوا در جزیره تتریف ، یكی از جزایر كانادا ، می‌باشد. محیط این درخت به قدری است كه اگر 10 نفر دور آن دستهای خود را باز كنند باز تمام تنه آن را احاطه نمی‌نماید.

یكی از دانشمندان گیاه شناس در تعیین عمر این درخت که «عندم » نام دارد ، اظهار عجز كرده می‌گوید: فهم بشر از كشف این راز عاجز است و نمی‌تواند به تقریب هم بفهمد كه «عندم اورتاوا» چند سال عمر كرده است. همین قدر مسلّم است كه این نهال كهنسال قرنها پیش از خلقت انسان در كار نشو و نما بوده تا به این اندازه در آمده است. عجیبتر این كه دانشمندان گیاه شناس ، عندم اورتاوا را از صنف درخت نمی‌دانند بلكه آن را از جنس نوعی گیاه زنبقی یعنی گیاهانی كه پیاز دارند (مثل پیاز گل نرگس و سنبل) می‌دانند.

امّا عمر طولانی تنها اختصاص به درختان ندارد ؛ بلکه در میان حیوانات نیز مواردی از طول عمر دیده شده است.

دانشمندان شوروی سابق ، در جمهوری یاكوشک نزدیك قطب شمال نوعی حلزون پیدا كرده‌اند كه از چندین هزار سال قبل از تاریخ تا حال زنده مانده است. و ماهی‌هایی کشف کرده‌اند که عمر آنها را سه میلیون سال تخمین زده‌اند. در یخ‌های قطبی ماهی منجمدی پیدا کردند که وضع طبقات یخ آن نشان می‌داد مربوط به پنج هزار سال قبل است و ماهی نیز زنده بود. برخی از نهنگ‌ها نیز تا 1700 سال عمر كرده‌اند.

با این چند نمونه که ذکر شد ملاحظه می‌فرمایید که عمر طولانی بر روی کره زمین یک پدیده ناممکن نیست. بلی بسیاری از موجودات زمینی ، موفّق به چنین زندگی‌های درازی نمی‌شوند ؛ ولی دیده شدن چند نمونه از چنین عمرهایی نشان می‌دهد که عمر طولانی برای موجودات زمینی ، امری است ممکن. تمام این موجوداتی هم که شمردیم و عمر طولانی داشته اند، عمرشان غیر عادی است. چون همنوعانش چنان عمری ندارند؛ مثلاً اکثر درختان حدّاکثر 150 سال عمر می‌کنند نه بیشتر.

 

ـ حدّ عمر طبیعی انسان

پرسش مهمّ در باب عمر انسان این است که : عمر طبیعی انسان چند سال است؟

بسیاری از افراد ، عمرهایی زیر هشتاد سال دارند و متوسّط عمر بشر حتّی به هشتاد سال هم نمی‌رسد. امّا برخی افراد بشر ، گاه بالای صد سال نیز عمر می‌کنند. در همین ایران عزیز خودمان افراد 130 ساله نیز دیده شده‌اند و هم اکنون افرادی با بیش از صد سال عمر مشغول زندگی می‌باشند. امّا رکوردی که در قرون اخیر ثبت شده مربوط به فردی چینی است به نام « لی چینگ یون  (Li Ching Yuen)» وی بعد از 256 سال عمر ، در سال 1993 میلادی فوت کرد ؛ در حالی که 23 همسرش قبل از وی مرده بودند . وی تا آن زمان دارای 180 فرزند شده بود.

پس با توجّه به این نمونه ثبت شده ، شکّی نیست که عمر 256 سال برای انسان ممکن است ؛ در حالی که اکثر انسانها چنین عمری نمی‌کنند. حال با چه دلیلی می‌توان ثابت نمود که عمر 300 سال در مورد انسان محال می‌باشد؟ و با چه دلیلی می‌توان اثبات نمود که عمر چهارصد سال و ... و هزار سال غیر ممکن می‌باشد. اگر گفته شود که چنین عمری غیر عادی و بعید است ، گفته می‌شود که عمر 256 سال نیز برای انسان، غیر عادی به نظر می‌رسد. بنابراین ، عقل نفیاً و اثباتاً نمی‌تواند قضاوتی در این باره داشته باشد. کما اینکه عقل در مورد درختان چهار هزار ساله و شش هزار ساله نیز سخنی برای گفتن ندارد. عمر معمول یک سرو یا چنار چیزی در حدود 100 تا 150 سال است نه در حدّ هزاران سال.
در گذشته گروهی از دانشمندان عقیده به وجود یک سیستم عمر طبیعی در موجودات زنده داشتند ، مثلا: پاؤلوف عقیده داشت عمر طبیعی انسان 100 سال است ، میچینکوف می‌گفت: عمر طبیعی یک انسان 150 تا 160 سال ؛ و کوفلاند ، پزشک آلمانی 200 سال ؛ فلوگر، فیزیولوژیست معروف 600 سال؛ و بیکن ، فیلسوف و دانشمند انگلیسی 1000 سال برای عمر طبیعی انسان، معیّن کرده‌اند. ولی این عقیده از طرف فیزیولوژیست‌های امروز در هم شکسته شده و مسأله حدّ ثابت در عمر طبیعی ابطال گردیده است. به گفته پروفسور اسمیس، استاد دانشگاه کلمبیا ، همان گونه که سرانجام دیوار صوتی شکسته شده و وسایل نقلیه‌ای با سرعتی ما فوق صوت به وجود آمده‌اند ، یک روز دیوار سنّ انسان نیز شکسته خواهد شد، و از آنچه تاکنون دیده‌ایم فراتر خواهد رفت. بنابراین برای مدت زندگانی انسان، حدّی که تجاوز از آن محال باشد معیّن نشده است.

امّا اگر کسی استدلال کند که میکروبها و ویروسها اجازه نمی‌دهند که کسی عمر طولانی کند ، گفته می‌شود پس چگونه آقای « لی چینگ یون » توانست در مدّت 256 سال بر این عوامل غلبه نماید؟ و چرا زنان و فرزندان و همسایگان وی چنین عمری نداشتند؟ نیز گفته می‌شود: تحقیقات دانشمندان نشان داده که دستگاه ایمنی برخی افراد چنان قدرتمند است که حتّی کشنده‌ترین میکروبها و ویروسها را هم نابود می‌کند ، در حالی که برخی افراد در اثر ویروس سرماخوردگی از پای درآمده و می‌میرند.

ـ عمر دراز سلمان فارسی

حمد الله بن ابى بكر بن احمد مستوفى قزوینى، تاریخ نویس عُمری مذهب گفته:

« سلمان به مداین، در زمان خلافت امیر المؤمنین عثمان رضی الله عنه در سنه سبع و عشرین در گذشت. سیصد و پنجاه سال عمر داشت‏ » (تاریخ‏ گزیده،ص231)

ابن اثیر ، تاریخ نگار و عالم بكری مذهب گفته:

« ... در همان سال سلمان فارسى وفات یافت. بر حسب بعضى از روایات گفته شده عمر او دویست و پنجاه سال، و این حداقل سنین عمر او بود؛ و بعضى روایت كرده‏‌اند كه سیصد و پنجاه سال بوده و او بعضى از یاران مسیح را هم دیده بود. »

( ترجمه الكامل ،ج‏10،ص55)

 

ـ عجائب نادر در جهان امروز

جهان ما پر از شگفتیهای نادری است که تا آنها را نبینیم ممکن است وقوع آنها را محال بپنداریم ؛ ولی حقیقت این است که این امور عجیب و نادر وجود دارند. پس به صرف اینکه عمر طولانی برای ما عجیب است نمی‌توانیم آن را منکر شویم و تنها راه تحقّق آن را معجزه بدانیم. به چند مورد از این شگفتی‌های غیر قابل انکار اشاره می‌کنیم که اگر ثبت نمی‌شدند شاید وقوعشان را باور نمی‌کردیم؛ و تنها وقوعشان را معجزه می‌پنداشتیم:

در کتاب رکوردهای گینِس از مردی ژاپنی نام برده شده که توانسته است چهارده ثانیه ، سرب مذاب را در دهان خود نگه دارد، بدون آنکه زبان و دهانش بسوزد. تلویزیون ایران نیز فیلم این آزمایش را نشان داده که شاید بتوانید از آرشیو صدا و سیما آن را به دست آورید. سرب مذاب حدود 400 درجه دما دارد.

کسانی هستند که زهر کشنده مار بر آنها بی‌ثأثیر است. افرادی وجود دارند که با دست برهنه دست به سیم برق می‌زنند ، بدون اینکه دچار برق گرفتگی شوند؛ گفته می‌شود از هر یک میلیون نفر، یک نفر چنین حالتی را دارد. حتّی افرادی وجود دارند که هزاران ولت برق را در بدن خود ذخیره می‌کنند. نیز افرادی وجود دارند که بدنشان خاصّیّت آهنربایی دارد؛ یکی از این افراد، مردی مالزیایی به نام لیوتولین می‌باشد که بدنش قادر است آهن و حتّی پلاستیک را جذب خود کند. اگر در موتور جستجوگر گوگل اسم وی، یعنی «لیوتولین » را جستجو بفرمایید، شرح حال و عکس وی را ملاحظه خواهید نمود. بلندترین صدا از آن دختری است که قدرت صدایش از صدای هواپیمای جت نیز بیشتر است. همچنین دختری وجود دارد که وقتی جیغ می‌زند، شیشه‌ها فرو می‌ریزند. و ... .

کدامیک از این امور برای اکثریّت مردم ممکن است؟ آیا به صرف اینکه اکثر افراد دنیا قادر به انجام این اموری نیستند می‌توان این امور را غیر ممکن تلقّی نمود و گفت که عقل سلیم زیر بار چنین اموری نمی‌رود؟ خود همین عقل سلیم می‌گوید: « ادلّ دلیلٍ علی امکان شیءٍ وقوعه ــ بهترین دلیل بر امکان چیزی وقوع آن می‌باشد. »

لذا حتّی لزومی ندارد که ما عمر طولانی برخی اولیای الهی همچون امام زمان(عج)، حضرت نوح(ع)، حضرت آدم(ع)، حضرت خضر(ع) و جناب سلمان فارسی را از سنخ معجزه بدانیم؛ بلکه چنین امری حتّی از طرق طبیعی نیز ممکن است. چه بسا اگر کسی تمام قواعد زندگی سالم را مراعات کند و خطر بیرونی نیز او را تهدید نکند، بتواند هزاران سال عمر کند.طبقه بندی: امام زمان(عج) در كتب جماعت عمریه، اهل بیت و فرزندان رسول خدا (ص)، پاسخ به شبهات مخالفین،
برچسب ها: توجیه، راز طول عمر، طول عمر امام زمان، تحقیق، طول عمر، طول عمر درختان، طول عمر جانوران، طول عمر انسان، انسان های عجیب،

  • تهران
  • عطسه
  • ضایعات